Dieta 1000 kcal, czyli jak zniechęcić się do odchudzania

dieta 1000 kcal

Ja wiem, że można mieć dość stwierdzenia „zmień trwale nawyki żywieniowe”. Jest w nim oczywiście sporo prawdy, ale wiadomo, jak to jest, kiedy coś się komuś narzuca. Jedni za tym pójdą, drudzy się zbuntują. Sprawa wygląda jednak tak, że pomimo atakującego zewsząd stwierdzenia, że jak chcesz coś zmienić, to zmień to NA ZAWSZE („Łojeeezu, „zawsze” to zdecydowanie zbyt długi okres, jak to tak, już nigdy więcej czekolady?” – tak jakby zdrowe odżywianie oznaczało dożywotni ban na słodycze, co jest oczywiście bzdurą), wiele ludzi wciąż wierzy, że jak przez 2 tygodnie będzie się „odchudzało”, to wszystko będzie w porządku. No, taka dieta 1000 kcal na przykład. Da się radę wytrzymać na tym 2 tygodnie? No pewnie się da. A obietnica pozbycia się 10 kg, czy ile tam te diety obiecują w ciągu 2 tygodni, jest nooo, całkiem kusząca!

Jak schudnąć 5 kg w tydzień?

Moi Drodzy Wiecznieodchudzającysię, zapamiętajcie to, co teraz napiszę:

Pozbycie się 5 kg tłuszczu w ciągu tygodnia jest niemożliwe!

NIE-MOŻ-LI-WE.

Słownie: NIEMOŻLIWE.

Nope, nope, nope.

Uwielbiam Was, życzę jak najlepiej i nie chcę psuć marzeń, ale powtórzę raz jeszcze, żeby najbardziej uparci delikwenci, stosujący 10 razy w życiu dietę kapuścianą, zapamiętali: NIEMOŻLIWE. Kropeczka.

Okej? Zapamiętane? No to dalej. Jak na lekcji matmy w podstawówce wytłumaczę Wam, dlaczego jest to niemożliwe, przy czym wszystko trochę pozaokrąglam, żeby matma była jeszcze prostsza, ale nie na tyle, żeby z wyliczeń zrobiły się bzdury.

Dlaczego dieta 1000 kalorii nie ma sensu?

  • Kilogram tłuszczu to około 7000 kcal – tę liczbę pewnie już gdzieś spotkaliście.

Teoretycznie, żeby go spalić, powinniśmy np. biegać przez 10 godzin i cześć. W praktyce oczywiście jest to niemożliwe, bo, no cóż, nie każdy ma czas, żeby biegać przez 10 godzin dziennie. No, kondycję też nie każdy.

  • Weźmy sobie przeciętną babkę: 70 kg, całkiem aktywna, powinna jeść około 2500 kcal dziennie.
  • Pani Całkiem Aktywna chce niemądrze schudnąć i borykać się później z efektem jo-jo. Przechodzi na dietę 1000 kcal.
  • To oznacza, że dzięki samej diecie będzie dziennie 1500 kcal na minusie. Nie biorę nawet pod uwagę, że coś tam chciałaby ćwiczyć, bo przy takiej podaży kalorii ledwie będzie jej starczało energii, żeby chodzić, trawić, oddychać i myśleć.
  • Zapotrzebowanie tygodniowe tej pani to 17500 kcal. A nasza Pani dostarcza sobie 7000 kcal. Więc będzie 10500 kcal na minusie, a to około 1,5 kg, rajt?

Jak łatwo wywnioskować, przy wyjątkowo utopijnym założeniu, że jedynym źródłem energii podczas diety będzie tłuszcz zgromadzony w organizmie i przy niesamowicie sprzyjających lotach, taka osoba jest w stanie spalić maksymalnie 1,5 kg tłuszczu tygodniowo,. Oczywiście, im ktoś ma więcej tkanki tłuszczowej, tym więcej w ciągu tygodnia może jej spalić. Ale nigdy nie będzie to 5 kg.

Zdrowe nawyki na zawsze – jedyna prawidłowa opcja

Pewnie – czynników, które warunkują spalanie tłuszczu jest bardzo wiele. Są badania, które pokazują, że można stracić dziennie około 70 kcal na każdy kilogram tłuszczu w naszym organizmie (czyli nasza pani, jeśli waży 70 kg i ma około 30% tkanki tłuszczowej, a więc 21 kg stanowi u niej tłuszcz, może go spalić dziennie około 0,2 kg, czyli tygodniowo 1,4 kg). Są i takie, które dowodzą, że miesięcznie można zgubić maksymalnie 3 kg. Badań jest mnóstwo, ale to nie jest strona o tematyce naukowej. Ten post ma przede wszystkim pokazać wszystkim, którzy wciąż wierzą, że uda im się zgubić zawrotne ilości tłuszczu w krótkim czasie, że to po prostu nie działa.

Do tego, żeby jeść zdrowo, nie muszę chyba nikogo przekonywać argumentami. Każdy wie, że zdrowy jadłospis (chyba na stałe wyrzucę ze słownika słowo „dieta” w kontekście nawyków żywieniowych, bo ono wciąż kojarzy się źle: z jałowym jedzeniem, ciągłym głodem itd.) to klucz do zdrowia całego organizmu. Kiedyś krążył po Internecie mem, na którym było napisane, że człowiek po zjedzeniu sałatki czuje się jak najczystszy byt na naszej planecie i unosi się nad ziemią 😀 Tak jest! Czy równie wspaniale czujemy się po zjedzeniu zestawu z KFC? No, sami sobie odpowiedzcie.

No halo, drodzy grzesznicy – kto z Was testował tę wątpliwie wspaniałą opcję, jaką jest dieta 1000 kcal albo mniej? Hmm, hmm? Żartuuuję, nie musicie się spowiadać w komentarzach. Po prostu obiecajcie, że NEVER AGAIN 🙂

5!

0 0 vote
Article Rating

Córka Trenera

A dzień dobry, witam i o zdrowie pytam! Jak dobrze, to najważniejsze. A wszystkie mniej ważne rzeczy znajdziesz na tym blogu. Chałupy welcome to!
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sbeve
Sbeve
9 kwietnia 2019 15:02

podaję hasło WODA

Monix
Monix
9 kwietnia 2019 20:31

Pan Prezydent taką stosuje, widać już pierwsze efekty ubytku tkanki!

Maja
Maja
9 kwietnia 2019 20:45

Ja stosowałam popularną dietę z pięknymi efektami. W dosłownie trzy tygodnie straciłam mnóstwo kg oraz prawie wylysialam, a paznokcie zrobiły się papierowe…..never again!